ŽFA ŽIRAFA U-19 Majstrom SR!

Žirafáci triumfovali na výborne obsadenom mládežníckom turnaji. Vo štvrtok  10.marca 2011 sa totiž konali v Bratislave „neoficiálne“ Majstrovstvá Slovenska vo futsale v kategórií do 19 rokov.  O celkové zhodnotenie a samotný priebeh turnaja sme požiadali prezidenta Žilinskej Futsalovej Akadémie pána Dušana Štaffena.

Dušan Štaffen (tréner ŽFA ŽIRAFA Žilina U-19 ):

Na tento turnaj sa chlapci veľmi tešili. Pre viacerých z nich to bola posledná možnosť niečo dokázať  v mládežníckych kategóriách. Nechceli sme nechať nič na náhodu, posilnili sme sa o niekoľko chlapcov, ktorí nám pomáhali v mládežníckych súťažiach už v minulosti. Do hlavného mesta sme cestovali kvôli príprave už o deň skôr. Vďaka veľkej ochote ľudí z Bratislavy sa nám podarilo zohnať výborné ubytovanie a dokonca tréningovú plochu priamo v dejisku turnaja. Chlapci mali možnosť  počas tréningu postaviť sa proti extraligistovi  Pinerola Bratislava a po pár minútach krutej výučby vedeli aké majú obrovské medzery. Po pokojnej noci sme sa ráno presunuli do haly, kde sa už rozbehli prvé zápasy.  Družstvá boli rozdelené tradične do dvoch skupín a v nich bojovali o dve postupové miesta. Neskôr sa stretli „do kríža“ v semifinálových bojoch. Naše družstvo bolo vylosované do skupiny B, ktorej okrem nás boli účastníkmi z SOŠA Mima Trnava, FK Kechnec a domáce družstvo Slov-matic OA Dudová Bratislava. V skupine A sa predstavili ŠG Dunajská Streda, FCTM Petržalka 1989 a favorit turnaja CFC Košice.

ŽFA ŽIRAFA Žilina U-19  -  SOŠA Mima Trnava   3 : 1  (1 : 1)

Zostavy:

ŽFA: T.Mičuda (M. Hruška) – T.Grznár „C“, O.Volek, M.Kasman, D.Zemiak, J.Miho, M.Mrázik, M.Ondrúšek ml.,M.Belaník

Mima: R.Uhrik – L.Fajkus „C“, M.Holekši, P.Hubus, P.Valko, M.Gažovič, M.Nejezchleb, P.Pakan, T.Škrteľ, I.Balažovič, P.Hutár

Góly: T.Grznár 1, M.Kasman 1, D.Zemiak 1 – M.Holekši 1

Bez kariet

Rozhodovali: M.Totka a P.Cvengroš

V tomto zápase sme sa viac menej trápili herne. Mimákov poznáme z junior Open ligy ako aj z jedného turnaja CTM v Bratislave. Rátali sme s troma bodmi, tie sa ale nerodili ľahko. Na Trnave bol zo všetkých zúčastnených vidieť najväčší pokrok. Mima ešte nedokáže v tejto kategórií vyhrávať nad svojimi protivníkmi, ale každopádne sa dosť zlepšila a je vidieť systematickú spoluprácu klubu a školy. V zápase sme síce prehrávali, ale očakávané víťazstvo sme si nenechali ujsť.

Slov-matic OA Dudová Bratislava  -  ŽFA ŽIRAFA Žilina  U-19   1 : 1   (1 : 1)

Zostavy:

Slov-matic: M.Mazáček – A.Filan „C“, M.Kollár, O.Mencz, J.Turanský, A.Zdráhal, J.Spusta, M.Zdráhal, M.Šmahovský, Š.Čonka, J.Cabák

Góly: A.Filan 1 – T.Mičuda 1

ŽK: M.Mrázik, M.Ondrúšek ml. (obaja ŽFA)

Rozhodovali: M.Fischer a P.Cvengroš

V druhom zápase nás čakal súper z iného súdka. Pri pohľade na našu skupinu sme vedeli, že to bude súboj o prvenstvo v skupine. Náš súper bol futsalovo vyspelí a naša hra sa v porovnaní  s prvým zápasom taktiež výrazne zlepšila. V prvom polčase mali navrch hráči Slov-maticu a gólom A.Filana viedli. Keďže čas hral proti nám, riskantnú power play sme skúsili ešte v prvom polčase a boli sme úspešní. Krásnym gólom sa prezentovala naša brankárska opora T.Mičuda. V druhom polčase sme mali miernu prevahu, avšak nedokázali sme už prekonať pozorného brankára súpera. Asi dve minúty pred koncom odpustili rozhodcovia domácim jasný pokutový kop po evidentnom faule na prenikajúceho O.Voleka, ktorého  protihráč skoro vyzliekol z dresu. Po celozápasovom priebehu je treba skonštatovať, že remíza bola zaslúžená.

FK Kechnec  -  ŽFA ŽIRAFA Žilina  U-19   0 : 3   (0 : 0)

Zostavy:

Kechnec: D.Remes – M.RenčíkR.Stano, P.Fuksz, P.Sinevický, J.Laczko, P.Darjanin, M.Bazár, P.Kababik, M.Zajac, A.Marcin, J.Farkaš

ŽFA: M.Hruška, T.Mičuda – T.Grznár „C“, O.Volek, M.Kasman, D.Zemiak, J.Miho, J.Cigánik, M.Mrázik, M.Ondrúšek ml.,M.Belaník

Góly: M.Kasman 1, M.Belaník 1, T.Mičuda 1 (všetci ŽFA)

Bez kariet

Rozhodovali: M.Totka a Š.Moncman

Družstvo z východu republiky bolo absolútnym nováčikom  na futsalovej mape.  Ich futbalisti však bojovali v každom zápase do konca. V prvom zápase podľahli Slov-maticu vysoko 0:6, v druhom uhrali pekný výsledok proti Mime, keď siahali po bode a v treťom určite nesklamal trénera brankár. Od prvej do poslednej minúty to bola hra na jednu bránku, avšak náš súper obetavo bránil a naši strelci mali totálne vychýlenú mušku. Zabrať dostala najmä konštrukcia bránky, ktorú chalani nastrelili veľmi veľa krát. V tomto zápase prakticky o nič nešlo, bolo jasné, že naši hráči skončia v základnej skupine druhý a stretnú sa prekvapivo v semifinále s Dunajskou Stredou. V druhom polčase sme sa z taktického dôvodu odhodlali opäť k power play a jednoznačne sme tak prehrali nášho súpera. Pre nich veľmi prijateľný výsledok 0:3 a nás čakalo semifinále.

ŠG Dunajská Streda  -  ŽFA ŽIRAFA Žilina  U-19   3 : 5   (0 : 1)

Zostavy:

Dunajská Streda: žiaľ kópia zápisu bola nečitateľná, zostavy uvedieme neskôr

ŽFA: T.Mičuda (M.Hruška) – T.Grznár „C“, O.Volek, M.Kasman, D.Zemiak, J.Miho, M.Mrázik, M.Ondrúšek ml.,M.Belaník

Góly: hráč č. 10,14 a kapitán č.12 – M.Mrázik 2, T.Grznár 1, O.Volek 1, M.Ondrúšek ml.

Bez kariet

V tomto duely sme jednoznačne dominovali. Náš súper síce prekvapujúco dominoval v skupine A, proti nám ale nepredviedol veľkú bojovnosť, ktorá ho zdobila najmä v zápase proti Košiciam. Zdalo sa mi, že sa nás trošku zľakli a mali prílišný rešpekt.  Na palubovke sme mali veľkú prevahu a vytvorili sme si viacero gólových príležitostí. V zápase sme stále viedli, ale súper vždy náskok dotiahol. Až za stavu 4:3 sme prelomili jeho odpor a absolútne zaslúžene sme postúpili do finále!

Slov-matic OA Dudová Bratislava  -  ŽFA ŽIRAFA Žilina  U-19   1 : 5   (0 : 3)

Zostavy:

Slov-matic: M.Valent – A.Filan „C“, M.Kollár, O.Mencz, J.Turanský, A.Zdráhal, J.Spusta, M.Zdráhal, M.Šmahovský, J.Cabák

Góly: A.Filan 1 – T.Mičuda 1, M.Kasman 1, D.Zemiak 1, M.Ondúšek ml., M.Belaník 1

ŽK: M.Kollár, M.Zdráhal – D.Zemiak, M.Mrázik

Rozhodovali: Š.Moncman a M.Totka

Finále malo absolútne odlišný priebeh, ako zápas v skupine. Ujali sme sa vedenia a pridali sme aj druhý gól. Všetko hralo v náš prospech, dobre sme napádali súpera  a ten si vytvoril menej šancí. Navyše sme tesne pred koncom polčasu zvýšili šťastným gólom na 3:0 a súper mal máličko času na obrat. Navyše jeho druho polčasová power play bola totálne neškodná a tak sme absolútne zaslúžene stali víťazom tohto prestížneho turnaja.

Žilinská Futsalová Akadémie, ktorá je na mládežníckej scéne už niekoľko rokov sa po tomto úspechu zaradila medzi najúspešnejšie mládežnícke kolektívy na Slovensku. Práve táto generácia, ktorej u nás hovoríme „silné 92“ nám už v budúcej sezóne žiaden pohár z vrcholného podujatia neprinesie. Niektorí z nich na čele s Michalom Kasmanom dosiahli niekoľko naozaj krásnych úspechov. Ak zoberieme do úvahy len vrcholné podujatia, tak tento silný ročník získal titul Majstra Českej republiky v kategórií do 15 rokov, rok na to v Poprade 2008 vicemajstri SR v kategórií U-16, rok 2009 Majstri Slovenska do 17 rokov a na záver 2011 neoficiálny Majster SR!!!

Čo dodať, chlapci veľmi pekne ďakujem za úspešnú reprezentáciu nášho klubu ako aj mesta Žilina!