Open Liga: neskutočné futsalové divadlo!

Po nepresvedčivých výsledkoch z posledných kôl cestovala ŽFA do Prievidze prekvapiť. Viacerí hráči si vstúpili do svedomia a prakticky v plnej sile vycestovali žirafy na prvé štvrťfinále. V tejto sérií je favoritom určite nováčik Open ligy FSC Prievidza.Vicemajster zo Žiliny však zmobilizoval sily a tak sa diváci mohli tešiť na dobrý futsal. Celý zápas mal neuveriteľne bujarý priebeh a asi len málo kto očakával takú drámu.

Už úvod zápasu naznačil, že to bude rýchli a útočný futsal. Hneď v prvej minúte dostal do vedenia domácich nešťastným vlastencom M.Kasman a tento hráč hral hlavnú úlohu v úvode zápasu naďalej. Niekoľko sľubných šancí si dokázali vypracovať hostia. Ostali však nevyužité a tak prišiel zákonite trest. Domácim sa v krátkej dobe aj za pomoci šťasteny podarilo tri krát skórovať. Štvrtý gól strelili až v závere presilovej hry, pretože v tom čase musel predčasne opustiť palubovku po prísnych rozhodnutiach rozhodcov spomínaný M.Kasman. Priebežný stav 4:0 bol neskutočne neobjektívny a pre hostí strašne krutý. Tí však ukázali domácim neskutočnú vôľu a odhodlanie. V prvých desiatich minútach si obe družstvá vytvorili niekoľko veľmi dobrých šancí, skórovali však len hráči Prievidze. V druhej časti prvého polčasu a napokon až do záveru celého zápasu získavali veľkú prevahu hráči zo Žiliny. Strelecký účet si v drese ŽFA otvoril M.Lysík, po ňom pohotovým tečom znížil junior T.Grznár, aby napokon tretí gól pridal kanonier I.Šebík. Domácim musel spadnúť neskutočný kameň zo srdca, keď započuli polčasový hvizd.

Do druhého vstúpila ŽFA tak, ako ho končila. Veľkým náporom a množstvom šancí. Tie si však vytvorili aj domáci, ktorý hrozili z proti útokov. Ich najnebezpečnejším útočníkom bol kapitán B.Gandel. Ten podporovaný spoluhráčmi často ohrozoval M.Kotuláča. Zápas sa jednoducho musel divákom páčiť, mal neskutočný náboj. Keď sa presadil na dva krát do šibenice A.Frátrik, začínalo sa odznova 4:4. Prievidza znervóznela a takýto priebeh určite nečakala. To však nebolo všetko. Prišiel totiž zaslúžený a dokonalý obrat v podaní hostí. Najprv sa presadil rýchlik A.Frátrik a o chvíľu v presilovej hre I.Šebík. Následne na to šokoval lavičku hostí M.Kotuláč.  Neskutočnou  hrúbkou umožnil skórovať domácim a tí sa opäť prebrali a ožili. Bol to kľúčový okamih tohto zápasu, aj keď tento „titul“ mohli získať viaceré okamihy. Onedlho domáci vyrovnali gólom Š.Lutku a bolo opäť vyrovnané. Nerozhodný stav zotrval až do záveru stretnutia, treba však spomenúť veľké príležitosti Žiliny zo záveru zápasu. Také, aké zahodili v poslednej minúte M.Ondrúšek, E.Novisedlák, I.Šebík a najmä A.Frátrik sa v takýchto chvíľach musia premieňať! Len strelecká neschopnosť hráčov ŽFA ochránila domácich pred istou prehrou.

Nasledovalo predĺženie a v ňom dráma pokračovala. Hostia si opäť vytvárali veľké príležitosti, ale skórovali domáci. Po druhej totálnej hrúbke M.Kotuláča, skóroval M.Madarász. Ten z ničoho nič dostal elegantnú prihrávku od brankára ŽFA priamo na halovku a už vedel čo s loptou 7:6. Kým sa Žirafa spamätala, prehrávala 8:6, po ďalšej nevinnej strele, tento krát z uhla. M.Kotuláč sa zaskvel len pri 10 metrových pokusoch domácich. Z prvých štyroch ani raz neinkasoval. ŽFA mala na konci polčasu prvého predĺženia rovnako šancu korigovať výsledok z treného kopu, I.Šebík však nepremenil. To by až tak nevadilo, lenže po zahraní trestného kopu aj napriek upozorneniu rozhodcom napálil loptu po druhý krát do brány za čo si vyslúžil druhú žltú kartu (prvú za potlesk pre M.Belavého po jednom z jeho verdiktov) a neskutočným spôsobom v tú najnevhodnejšiu dobu oslabil družstvo. Prievidza hrala ďalšiu presilovku. Na začiatku druhého predĺženia nepremenil v poradí už štvrtý trestný kop ani domáci brankár. V druhej minúte došlo k ďalšiemu nešťastiu pre hostí. M.Kotuláč zasiahol loptu rukou mimo pokutového územia a išiel predčasne pod sprchy za svojimi dvoma spoluhráčmi. Ďalší trestný kop nepremenili domáci, ale to už v bránke hostí stál M.Greschner. Domáci nedokázali skórovať proti dvom brániacim protihráčom. ŽFA si v oslabení dokázala vypýtať akumulovaný faul a núkať sa už nenechal A.Frátrik. V samotnom závere presilovky si hostia zrazili do vlastnej siete jednu zo striel domácich a času bolo veľmi málo. Našli však v sebe ešte sily a zahrali power play. Nehrali ju veľmi dobre, ale 15 sekúnd pre koncom znížili na rozdiel jedného gólu. Prievidza po rozohratí umne podržala loptu a ďalší šok pre svojich fanúšikov už nedopustila.

FSC Prievidza  -  ŽFA ŽIRAFA Žilina  9 : 8 pp.  ( 4:3 )

Zostavy:

Prievidza: S.Gendiar (D.Franko) – B.Gandel „C“, Š.Lutka, P.Kolodzej, M.Madarász, M.Rybár, J.Cmarko, J.Baran, V.Drozd, M.Šaray, M.Kalaba

ŽFA: M.Kotuláč, M.Greschner – E.Novisedlák „C“, M.Ondúšek st., T.Grznár, M.Lysík, M.Stalmašek, M.Kasman, L.Ďuratný, I.Šebík, A.Frátrik

Góly: B.Gandel 2, Š.Lutka 1, P.Kolodzej 1, M.Madarász 1, M.Rybár 1, J.Baran 1, V.Drozd 1, M.Kasman (vlastný) – A.Frátrik 3, Šebík 2, M.Ondrúšek 1, T.Grznár 1, M.Lysík 1

ŽK: J.Cmarko, J.Baran, M.Šaray – M.Kasman, I.Šebík, M.Ondúšek st.

ČK: J.Cmarko – M.Kasman, I.Šebík, M.Kotuláč

Rozhodovali: M.Belavý a J.Ploštica

100 divákov

Dušan Štaffen (tréner  ŽFA ŽIRAFA Žilina):

Takýto zápas som ešte v živote nezažil. Po tomto zápase mám veľmi zmiešané pocity, najmä z konečného výsledku. Do Prievidze sme cestovali so zámerom súpera dokonale zaskočiť a  poraziť. Touto prehrou sme stratili moment prekvapenia, na ktorý sme sa v kútiku duše spoliehali. Chlapci mali na rozhodcov neskutočne ťažké srdce, mňa zase mrzeli nepremenené tutovky v závere druhého polčasu. Možno s tým nebudú niektorí ľudia súhlasiť, ale myslím si, že sme v tomto zápase boli výrazne lepší ako domáci. Po vyrovnanom úvode sme zobrali opraty stretnutia do vlastných rúk, žiaľ vlastnými chybami sme sa aj porazili. Niektoré chyby sa v tak dôležitom zápase jednoducho nemôžu stať. Pred odvetou som prišiel o troch hráčov základnej zostavy a nemám ich kým nahradiť. Naša brankárska jednotka T.Mičuda je na skusoch v Pinerole Bratislava, kde sa mu neskutočne darí a M.Kotuláč si už v tejto sezóne pravdepodobne nezachytá! Čo ma teší je fakt, že chalanov táto hlúpa prehra mrzí a chcú ďalej bojovať. V tomto zápase si dokázali, že majú veľkú kvalitu a je v ich silách ešte vrátiť sériu do Prievidze. Bude to však veľmi ťažké, Prievidza nás už nepodcení. Na záver by som sa chcel poďakovať všetkým mojim hráčom za levie srdiečko, ktoré v tomto zápase ukázali.